Автор: Олеся ЛУНІНА17 Ноября 2021 12:07

В останні роки, коли в наше життя прийшов новий вірус, ми почали набагато більше використовувати медичні маски, дезінфікуючі засоби й більше дізналися медичних фактів

А от в спеціалізованих аптеках зі зростанням числа хворих на COVID зростає попит не тільки на вітаміни та жарознижувальні препарати, а й на пульсоксиметри. Сьогодні лікарі рекомендують мати цей прилад вдома, щоб контролювати рівень кисню в крові самостійно.

Якщо вже ми використовуємо в домашніх умовах тонометри для вимірювання тиску, і вони дійсно є нашими помічниками, щоб визначитися: чому ж болить голова, яку ж таблеточку випити, треба знижувати чи підвищувати тиск, то доречно мати й іншого актуального помічника – пульсоксиметр. Цей маленький і простий у використанні прилад покаже вам також і рівень серцебиття (кількість ударів), що також є важливим показником хоч для молодої, хоч для людини старшого віку.

ЯКИЙ ПОКАЗНИК САТУРАЦІЇ В ЗДОРОВОЇ ЛЮДИНИ?

Рівень кисню в крові (сатурація) у здорової людини має бути 95–99%.

«Однак є люди з хронічними захворюваннями легень, із серцево-судинною недостатністю – в них сатурація може бути 92–94%, і для них це норма», – зазначає лікар-анестезіолог, президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров, передає сайт hromadske.ua.

За словами лікаря, будь-яка дихальна недостатність призводить до зниження сатурації, тому рівень кисню в крові не є діагностичним критерієм щодо коронавірусу.

ЧОМУ ПРИ КОВІДІ ВАЖЛИВО ВИМІРЮВАТИ ТА КОНТРОЛЮВАТИ РІВЕНЬ КИСНЮ В КРОВІ?

Сатурація відбиває ступінь дихальної недостатності. Низький показник сатурації є одним із важливих критеріїв для госпіталізації хворого з коронавірусом.

«Це один із основних критеріїв, за яким ми стежимо, якщо в людини коронавірус. Краще купити пульсоксиметр, аніж постійно ходити на КТ чи пити антибіотики», – каже Дубров.

Якщо в людини сатурація опустилася до 92%, її потрібно госпіталізувати. У такому разі, за словами лікаря, хворому треба вже проводити киснедотерапію.

ЯК ШВИДКО МОЖЕ ЗНИЖУВАТИСЬ САТУРАЦІЯ?

Сергій Дубров пояснює, що сатурація може поступово знижуватись протягом годин, іноді – навіть днів. Часто можна спостерігати зниження сатурації на 1–2% щодня.

«Якщо виникає ускладнення, наприклад, тромбоутворення у легеневій артерії, то рівень кисню в крові може за лічені хвилини знизитись до критичних показників. У наших хворих найчастіше погіршення ситуації пов’язане із такими тромбоутвореннями», – розповідає лікар.

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ ПРИЛАДОМ?

Щоб виміряти рівень кисню в крові, треба розмістити пульсоксиметр на кінцевій фаланзі пальця домінуючої руки. Більшість лікарів розміщують його на вказівних пальцях.

Далі – натиснути кнопку та почекати кілька секунд. На екрані з’являться дві цифри, й верхня показуватиме відсоток кисню в крові, а нижня – пульс.

Вимірювати сатурацію краще сидячи чи лежачи. Рука не повинна бути в підвішеному стані, її треба рівно покласти на стіл чи ліжко.

ЧИ МОЖЕ ПУЛЬСОКСИМЕТР ПОКАЗУВАТИ НЕПРАВИЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ?

Так. Крім технічних проблем пристрою, це може бути спричинено неправильною підготовкою людини до вимірювання кисню в крові.

Пульсоксиметр може показати низьку сатурацію після фізичних навантажень чи виснажливої роботи. Крім того, пристрій показуватиме хибний результат, якщо рука хворого холодна – відбувається звуження судин.

Якщо нігті пошкоджені або покриті гель-лаком, це також впливатиме на показник. Якщо пацієнт дихає через мокрий респіратор або його маска погано пропускає повітря, це може вплинути на рівень кисню в крові і, відповідно, на показники пульсоксиметра.

Тож краще вимірювати сатурацію повторно за кілька хвилин після першої спроби, щоб отримати точніший результат.

ДЕ В ХЕРСОНІ МОЖНА КУПИТИ РІЗНУ КОРИСНУ Й НЕОБХІДНУ ВДОМА МЕДТЕХНІКУ?

Уже понад 20 років у Херсоні за постійною адресою в центрі міста на перехресті вулиць Суворова та Рішельєвська працює «Медтехніка».

За роки своєї діяльності це підприємство значно розширило асортимент товарів як для медпрацівників, так і для пацієнтів (різне медобладнання, комплектуючі, апаратура, стоматматеріали, одяг, засоби для реабілітації після хвороб і для людей з вадами здоров’я тощо). «Медтехніка» є прямим постачальником товарів та медикаментів (імпортером), тому відповідає за якість.

Там же працює аптека, де можна придбати ліки, вітаміни, медзасоби тощо. Дуже зручно, що людина, яка прийшла купити, наприклад, тонометр, пульсоксиметр чи, скажімо, іригатор (прилад для догляду за зубами) відразу може зайти й в аптеку за ліками, дезінфікуючими засобами, купити маску, вітаміни – все в одному приміщенні. А, до речі, на другому поверсі будівлі знаходиться відділ продажу стоматологічного обладнання та матеріалів.

Що важливо, подбали в «Медтехніці» й про пенсіонерів – щосуботи для них діє 5% знижка.

Тэги:

Ви з вакциною, а в базі інформації немає. Що робити?

Понад 700 нових хворих щодня...

ГЛАВНЫЕ ВОПРОСЫ О ВАКЦИНАЦИИ ОТ COVID

Гид по вакцинам от коронавируса: какой препарат вам подходит

Время отпусков… и пищевых отравлений