Автор: Світлана ГАВРИЛЕНКО08 Июня 2021 12:15

В Аграрно-економічному – перший випуск затребуваної спеціальності

В Аграрно-економічному – перший випуск затребуваної спеціальності

Практичне заняття:
студенти агрономічного факультету вчаться
застосовувати новітні засоби захисту рослин

Доброю традицією Херсонського державного аграрно-економічного університету є відкриття перспективних спеціальностей для хлопців та дівчат, які пов’яжуть своє майбутнє з різними галузями агропромислового комплексу

Хоча Херсонський державний аграрно-економічний університет є одним із найстаріших вишів Херсонщини (йому вже 147 (!)років), але поважний вік не дає йому спочивати на лаврах. Незважаючи на колосальний досвід і великі досягнення, керівництво й колектив університету тримають руку на пульсі життя, вивчаючи нагальні потреби країни в аграрній та економічній галузях. 

Зараз у господарствах Південного Степу України існує проблема кадрового забезпечення фахівцями із захисту та карантину рослин. Адже правильна організація робіт у цьому напряму є одним з найважливіших факторів одержання високих і сталих урожаїв сільськогосподарських культур. Тому в 2017 році на агрономічному факультеті університету було відкрито нову спеціальність 202 «Захист і карантин рослин» і проведено перший набір здобувачів вищої освіти для одержання освітнього рівня «бакалавр». Час промайнув швидко, й ось у червні цього року ХДАЕУ здійснює перший випуск професійних «захисників».  

Сьогоднішні фахівці мають теоретичні знання та практичні навички використання новітніх цифрових і комунікаційних технологій, розробки та впровадження систем захисту рослин в екстремальних умовах посушливого клімату. Зокрема – на зрошуваних землях Південного регіону України залежно від специфічного видового складу шкідливих організмів, розповів «Гривні» декан агрономічного факультету ХДАЕУ, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Іван Мринський. 

Крім того, випускники за цією спеціальністю володіють ґрунтовними знаннями щодо карантинних шкідливих організмів і фітосанітарних заходів їх контролю, що має надзвичайне значення, враховуючи прикордонне розташування нашого регіону та активні експортно-імпортні торговельні відносини.

Важливою складовою підготовки кваліфікованих кадрів, вважає Іван Миколайович, є налагоджена співпраця з провідними міжнародними компаніями, виробниками засобів захисту рослин. Так, у межах співпраці з компанією Syngenta в навчальному розпліднику нішевих плодових культур університету викладачі кафедри ботаніки та захисту рослин разом зі студентами систематично проводять облік шкідливих організмів із використанням загальновизнаних методів. А ще задіюють феромонний моніторинг плодожерки яблуневої, плодожерки східної, плодожерки сливової, листовійки гронової.

Феромонні пастки вже понад 40 років використовуються садівниками всього світу. Вони не несуть жодної небезпеки людям та навколишньому природному середовищу. Ці пастки лише притягують тих комах, чиї феромони використовуються під час заманювання.

Феромонна пастка для комах

Феромонні пастки різняться за формою: циліндричні, лопатеві, конусоподібні, плоскі тощо. А також способом утримання комах: всмоктувальні, рідинні, клейові. Різний і матеріал пасток: картонно-паперові, пластикові, металеві. Найбільш поширені клейові пастки трапецієподібної, трикутної або циліндричної форми напіввідкритого типу. Клей наносять на спеціальні клейові вкладки чи на всю поверхню зсередини. Капсулу з феромоном підвішують у спеціальний контейнер усередині пастки чи кладуть безпосередньо на клейову поверхню.

Підготовлені пастки для обліку шкідників вивішують у полі, на штамби дерев у саду чи в лісосмугах. Оглядають пастки й підраховують виловлених комах щоденно або один раз на 3–5 днів, знімаючи їх пінцетом із клейової поверхні. Капсули феромону в пастках замінюють через 30–35 днів, поновлюють клейові вкладки через 10–15 днів, у міру їхнього засмічення.

Застосування приваблюючих пасток є одним із способів обліку чисельності комах і управління їх поведінкою для зниження шкодочинності, що дозволяє на 20–30% зменшити хімічні обробки, розповідає Іван Миколайович. Феромонні пастки почали застосовувати в багатьох країнах після того, як було визначено хімічний склад атрактантів (речовини, що приваблюють до себе) самок комах. За допомогою цих пасток виявляють шкідників, встановлюють строки й динаміку появи імаго (доросла стадія індивідуального розвитку комах) й розраховують терміни проходження наступних стадій їх розвитку, що необхідно для планування та проведення захисних заходів.

Фахівці із захисту та карантину рослин мають високий рівень оплати праці, можливість професійного та кар’єрного зростання не тільки в Україні, а й за кордоном.

«Ми запрошуємо випускників шкіл скористатися можливістю та вступити на навчання за новою перспективною спеціальністю “Захист і карантин рослин” до Херсонського державного аграрно-економічного університету!» – наголосив декан агрономічного факультету Херсонського державного аграрно-економічного університету Іван Мринський. 

Ліц. АД №527473 МОНУ від 14.11.14 р.

Фото надані університетом