Автор: Альона ШНАБСЬКА10 Июня 2019 13:56

Дитячих місць відпочинку на Херсонщині меншає

Дитячих місць відпочинку на Херсонщині меншає
фото ілюстративне

У порівнянні з минулим роком на Херсонщині спостерігається значне скорочення мережі літніх пришкільних таборів, кажуть – через брак фінансування. Відтак за рахунок трьох районів їх кількість знизилася на 67 закладів у порівнянні з минулим роком.

Напередодні кожного літнього сезону фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області беруть участь у комісійних обстеженнях пришкільних таборів відпочинку дітей із денним перебуванням для визначення стану їх готовності до відкриття та функціонування. Як зазначає начальник управління Сергій Шевченко, відпочинок – справа занадто серйозна, щоб до підготовки ставитись легковажно. Адже за зміну діти повинні отримати й змістовне дозвілля, й повноцінне збалансоване харчування, й безпечно відпочити.

Під час обстежень пришкільних таборів фахівці звертають увагу на забезпечення холодною та гарячою водою, якість води, наявність медичного супроводу, проводять гігієнічну оцінку перспективного меню, вивчають умови постачання харчових продуктів і багато іншого.

Цього року станом на 1 червня в області почали працювати 219 таборів, розповів начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області Тарас Година-Арюпін. Із них у Херсоні – 50. Минулого року було заплановано відкриття аж 408 пришкільних таборів, цього року – 352. Але протягом підготовки ще 10 відмовилися, тобто будуть функціонувати тільки 342.

«Як пояснюють керівники місцевих органів влади, не вистачає коштів. Наприклад, по Генічеському району планувалося взагалі не відкривати пришкільні табори, врешті мають почати роботу 3. А в Скадовському районі планують 2 (до речі, в цьому сезоні там узагалі ще перевірок не було), у Великоолександрівському – 4. За рахунок оцих трьох районів відбулося значне зменшення кількості пришкільних таборів по всій області. В Херсоні кількість стабільна», – розповідає Тарас Григорович.

До речі, як раніше зазначив голова Генічеської райради Андрій Євстратов, робота пришкільних таборів після закінчення навчального року є нераціональним використанням бюджетних коштів і не має нічого спільного зі справжнім оздоровленням дітей. Мовляв, щоб вивчити ситуацію, в усіх школах району провели анкетування – тільки 5–6% батьків висловилися за роботу пришкільних таборів. Як показує практика, чим далі населений пункт від моря, тим більша необхідність у роботі пришкільного табору.

Фахівці Держпродспоживслужби в Херсонській області беруть участь в обстеженні пришкільних таборів не самостійно, а в складі комісій, створених місцевими органами самоврядування. А також за заявками самих закладів. Як зазначає Тарас Година-Арюпін, порушень – незначна кількість, і кричущих немає, адже ці табори створюють на території діючих шкіл. Серед зауважень фахівців – робочі моменти: десь рекомендують замінити посуд, який пощербився, замінити освітлення, відремонтувати обладнання, встановити термометр у холодильник, підійшов термін проходження персоналом медогляду тощо.

ОЗДОРОВЧІ ТАБОРИ – ТЕЖ ПІД КОНТРОЛЕМ

Крім того, фахівці Держпродспоживслужби в області будуть перевіряти дитячі оздоровчі заклади (літні табори).

«Взагалі в плані підготовки оздоровчих таборів до літнього сезону робота ще ведеться повільно, – коментує ситуацію начальник управління держнагляду. – Немає такого, що 1 червня всі заклади відкрилися. Масово очікуємо їх відкриття вже з середини червня. Всі дитячі заклади, які знаходяться в нас на дислокації саме як оздоровчі, відстежуються нашими фахівцями на 100%: як під час підготовки, так і під час функціонування. Другий рік є доручення Кабміну щодо комісійних обстежень цих закладів, тому перевірки є обов’язковими».  

Читайте також: Нелегальний бізнес: за кого себе видають деякі бази відпочинку на Херсонщині?

Якщо говорити про виявлення та рід порушень, то більше зауважень під час перевірок уже виникає в процесі функціонування оздоровчих таборів, зазначив Тарас Година-Арюпін. Адже коли перевіряють готовність до відкриття дитячих змін, то неможливо перевірити харчоблоки, бо ще не готують їжу для діток. А от коли вже заклад працює, то фахівці бачать весь процес у цілому й фіксують порушення, які можуть призвести до ускладнення санепідситуації. Переважно це стосується діяльності харчоблоків: порушення дотримання умов доставки продуктів, їх зберігання та маркування, технологія приготування, стикання продуктів умовно чистих і умовно брудних.

«У принципі, жодна перевірка без зауважень не залишається, немає ідеальних об’єктів, – зазначає Тарас Григорович. – Ми щоразу надаємо рекомендації або приписи для усунення порушень. Як приклад, деякі працівники харчоблока не розуміють елементарного – як треба обробляти курячі яйця, що дивує. Інспектор просить: покажіть, як ви обробляєте яйця, перш ніж почнете їх використовувати в процесі приготування. За правилами, вони мають бути помиті та продезинфіковані. Всі ми знаємо, звідки беруться яйця, є ймовірність, що на їхній поверхні є інфекційні агенти. Тому треба ретельно вичистити та продезинфікувати перед тим, як розколоти. Нерідко виявляються елементарні гігієнічні прогалини в знаннях працівників харчоблоків. Вони чомусь не можуть чітко показати, як і що вони роблять».

На території Херсонщини в дислокації ГУ Держпродспоживслужби знаходяться 57 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Переважно всі вони – приватної форми власності. Минулого року самостійно подали заявки на перевірки 36 таборів. А цього року станом на 1 червня надійшло 26 заявок. Щоб ознайомитися з переліком оздоровчих закладів і їх активністю щодо перевірок за останні роки, треба зайти на офіційний сайт Держпродспоживслужби в області в розділ «Оздоровча кампанія – 2019».