Рішення Київського апеляційного суду, яким “заморожено” конкурс на концесію Херсонського морпорту, стало прецедентом для того, аби в Україні заговорили про перезапуск судової системи. Наразі команда Президента України Володимира Зеленського працює над тим, щоб заборонити судам скасовувати рішення про концесію та приватизацію.

Нагадаємо нещодавно сайт “Гривна” повідомляв, що Шостий апеляційний суд Києва відкрив адміністративне провадження стосовно передачі Херсонського морського торговельного порту в концесію. До суду звернулася компанія ТОВ “Спеціальна компанія морський порт Херсон”. У судовому позові йдеться, що цю фірму спочатку допустили до конкурсу, а вже на етапі розгляду фінансових пропозицій з невідомих причин їх виключили з конкурсу на концесію Херсонського морпорту.

У Міністерстві інфраструктури України пояснили, що цій компанії не дозволили брати участь у конкурсі через те, що вона не надала комісії жодних підтверджень про наявність ліквідних активів в розмірі 8 млн доларів. Цей критерій є надзвичайно важливим, оскільки таким чином компанії підтверджують здатність виконати свої фінансові зобов’язання. Тому й було вирішено не допускати ТОВ “Спеціальна компанія морський порт Херсон” до участі в конкурсу на концесію Херсонського морпорту.

Проте доводи Міністерства виявилися невагомим для Шостого апеляційного суду Києва. Тож за заявою “Спеціальної компанії морський порт Херсон” столичний суд буквально “паралізував” концесію Херсонського порту.

“Заборонити Міністерству інфраструктури України, утвореній конкурсній комісії та робочій групі вчиняти будь-які дії, направлені на завершення концесійного конкурсу. Також забороняється підписання концесійного договору з ТОВ «Рисоіл-Херсон» (ред. - переможець конкурсу на концесію Херсонського морпорту)”, - йдеться в судовій ухвалі.

Такі дії суду, що унеможливили концесію Херсонського морпорту, призвели до того, що Президент України Володимир Зеленський пообіцяв повністю перезапустити судову систему. За його словами, зараз президентська команда працює над тим, аби ввести запобіжники для судів, що дозволять уникнути випадків, коли рішенням суду блокують результати конкурсів на концесію або приватизацію.

“Я впевнений, що ми з вами доживемо до моменту, коли буде перезавантаження судової системи. Ви ж бачите, що відбувається. Поки що у нас складна ситуація з судами, і вона завжди була дуже важкою. Ми зараз з цим боремося. Ми говоримо про захист наших інвесторів”, - заявив Зеленський.

Зазначимо, що наприкінці січня 2020 року обрано переможця на концесію Херсонського морпорту. Ним стала компанія ТОВ “Рисоіл-Херсон”, якою володіє громадянин Грузії Шота Хаджишвілі. Компанія взяла на себе зобов’язання щороку сплачувати 7% від доходів морпорту до бюджетів усіх рівнів. За попередньою оцінкою це близько 300 млн грн. Крім цього “Рисоіл-Херсон” мав би інвестувати близько 300 млн грн в розвиток порту та 18 млн грн в розвиток інфраструктури Херсона.