«Піранья Каховська», чебачок амурський, китайський мохнаторукий краб: чому чужинці опинилися в українських водоймах

Автор: Виталий Яшков10 Сентября 2018 20:13
«Піранья Каховська», чебачок амурський, китайський мохнаторукий краб: чому чужинці опинилися в українських водоймах

Риби-чужинці адаптувалися у наших водоймах і витісняють аборигенні види, відбирають корм, поїдають їхню ікру.

Це біотероризм, заявляють українські спеціалісти. То що відбувається в наших водоймах?   «За останні кілька років з'явилося 18 видів нових риб і два види крабів. Їхня поява загрожує екологічною катастрофою, – розповів «Експрес-онлайн» голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. – Є кілька сприятливих факторів для біологічних інвазій (проникнення) чужорідних видів.

Перш за все, вони потрапляють до нас, зокрема, з суднами, прикріпившись до дна. Але є й інший шлях: у трюми морських кораблів заливають воду для баласту, і з нею туди потрапляє риба й інші водні мешканці. А в порту призначення цю воду виливають. Так до нас потрапляють чужинці.

Небезпеку становлять також акваріумні рибки, яких випускають у водоймища, деякі з них адаптовуються у природі. Нові види знищують водорості, що очищають воду від шкідливих домішок (фосфатів, нітратів).

А ще прибульці витісняють аборигенних риб, наприклад, судака, ляща, плотву, лина, чехоню, рибця і жереха.

Зокрема, в акваторію Чорного моря потрапив гребневик мнеміопсис, який відвоював собі левову частку кормової бази планктоноїдних риб і знищує їх ікру. Через це різко знизилась чисельність хамси, однієї з головних промислових риб Чорного моря.

У Дніпро-Бузькому лимані виявили китайського мохнаторукого краба (розміром із чоловічий кулак). Цей краб риє в березі нори довжиною до 5 метрів, в тому числі і в гідротехнічних спорудах.

Крім того, помічено ротана. Це невеликого розміру хижак, він витримує високі концентрації забруднень, невибагливий у їжі, відрізняється високою пристосованістю.  Практично у всіх затоках Конча-Заспи ось уже кілька років плаває риба-голка.

Сонячний окунь (його ще називають «піранья Каховська») родом із Центральної й Північної Америки. Але тепер маємо чисельну популяцію цього вида в Каховському й Кременчуцькому водосховищах, а ще в 22 річках Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей.

Що найдивніше, відправним пунктом сонячного окуня було Каховське водосховище, куди риба потрапила з акваріума. А тепер полює на ікру й мальків інших водних мешканців.   Чебачок амурський – маленька рибка, яка плаває зграйками, може кусати людей за ноги. Цей агресивний мігрант заселив уже весь каскад дніпровських водосховищ, підриває кормову базу цінних риб, знищує їх ікру. А завезли його з річок Далекого Сходу випадково, разом із зарибком господарсько цінних білих амурів і товстолобиків».

Читайте також: Херсонский ученый назвал одну из причин массового замора рыбы 

Тэги:

Одна з ОТГ Херсонщини розпочала сортувати сміття

У Херсоні на зберігання використаних батарейок можуть виділити 195 тис. грн

Херсонщину ожидает экологическая катастрофа?

Завод «Кримський Титан» загрози для населення Херсонщини не несе

За чистоту: в Херсоне установили новые контейнеры для мусора