Великокопанівська ОТГ: як живеться громаді, коли в ній править матріархат

Автор: Альона ШНАБСЬКА31 Июля 2018 14:42
фото з мережі «Фейсбук»

На Херсонщині утворено 27 об’єднаних територіальних громад, які охоплюють 95 сіл. До того ж закон дозволяє селам продовжувати приєднуватися до вже існуючих ОТГ. Так, направлено звернення до Центральної виборчої комісії щодо призначення додаткових виборів депутатів Чаплинської селищної ради від Преображенської територіальної громади, повідомив директор департаменту економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Дмитро Бутрій.

Одна з переваг приєднання населених пунктів – збільшення доходів. Протягом першого півріччя поточного року обсяг отриманих доходів ОТГ зріс порівняно з відповідним періодом 2017 року на 21,6%, проаналізували в департаменті економічного розвитку.

Скарбнички ОТГ дійсно трохи зростають: є і власні надходження, і субвенції від держави. Та важливо при цьому інше - правильно розподілити гроші між населеними пунктами громади так, щоб нікого не образити, збалансовано покращити життя людей.

Є на Херсонщині громада, яка своїми раціональними ідеями та активній участі в гучних проектах, стала відомою на всю Україну. Третє місце в номінації «Врядування» у всеукраїнському конкурсі «Кращі ініціативи жінок України для економічного розвитку місцевих громад», у десятці найкращих сіл за оцінкою Сільських ревізорів (соціальний проект про українське село).

Все це - відомі на всю країну здобутки невеличкої Великокопанівської об’єднаної територіальної громади, ідеї її керівника Валентини Костенко (на фото) та її матріархальної команди.

Справа в тому, що керівні посади різних структур і установ в цьому ОТГ займають саме жінки. А як відомо – жінка найкраща господиня, як би не сперечалися чоловіки.

Як хазяйнується Великокопанівській громаді, ми в телефонній розмові дізналися у Валентини Дмитрівни.

«Я й не гадала, що ідея щодо харчування школярів, яка здобула третє місце у конкурсі «Кращі ініціативи жінок України для місцевих громад», якась особлива, - ділиться з журналістом «Гривни» Валентина Дмитрівна. – Але ми були єдиними на всю країну, раніше цього ніхто не робив, що втілили ми в своїй громаді. Ми забрали з балансу школи їдальню і передали її під керівництво комунального підприємства. Як буває зазвичай: шкільні їдальні працюють при школах, там свої кухарі й обслуговуючий персонал, і питання харчування контролює школа. Також ще є варіант, коли приміщення їдальні віддають в оренду приватному підприємству і воно організовує процес харчування. Останній варіант нам зовсім не підходив, бо ціни на харчування вийшли б космічні. А ми прагнули ефективно використовувати кошти і якісно годувати школярів. Таким чином вперше сільська рада взяла під свій контроль харчування в освітніх закладах ОТГ. Пільгове харчування у нас виходить 15 гривень на учня. А якщо за рахунок батьків, то 18 гривень (в 2017 році). Тепер комунальне підприємство дбає про закупівлю продуктів, кухарі (наняті працівники КП) несуть відповідальність за те, щоб діти отримували збалансоване харчування. А школа займається виключно навчанням і вихованням учнів. Здавалося б все просто. Але ми перші впровадили таку систему».

Великокопанівська ОТГ, створена в 2016 році, стала першою громадою в Олешківському районі. Вона складається з трьох сіл. Хоча поєдналися дві сільради - Великокопанівська і Абрикосівська, а третє село Добросілля вже належало до Великокопанівської сільради.

Після об’єднання, грошей на справи стало більше. За словами Валентини Дмитрівни, раніше доходи сільради складали близько 10 мільйонів гривень. Тепер власних надходжень – 15 мільйонів гривень, 20 мільйонів – освітня субвенція, 900 тисяч – медична, базова дотація для ОТГ – близько 3 мільйонів.

Врешті бюджет громади виходить близько 48 мільйонів гривень. Як зізнається голова ОТГ, все одно грошей не вистачає, тож спрямовують кошти на головні потреби, щоб догодити всій громаді.

«Я пишаюся своїм колективом, - ділиться Валентина Дмитрівна. – Ми вирішили спочатку розвивати малі села, бо адмінцентр і до цього мав більше. Для Добросілля ми теж багато зробили. А коли кликали абрикосівців до об’єднання, то обіцяли розвивати їх село. Люди не повинні розчаруватися в своєму виборі. Відтак, ми зробили в селі зовнішнє освітлення, придбали службовий автомобіль для сільради, зробили дитячий майданчик, замінили систему опалення в школі. Ми незаможна громада, другі з краю по наповненню бюджету. Наш найбільший на півдні країни Велокопанівській ринок, прибутку особливо великого не дає. Та це не означає, що це спеціально. Просто частина землі його території в оренді. А з цього невеликий податок – 640 гривень. Від самого ринку надходження теж невеликі, бо там приїжджають працювати підприємці (відсотків 80), зареєстровані в інших районах і містах, і вони в себе сплачують податки. Однак громада намагається обходитися тим, що має. В нас є своє багатопрофільне комунальне підприємство. Закупили багато техніки для нього: снігоприбиральні машини, трактор, кран та інше. А ще придбали шкільний автобус. В наших селах майже на 80% освітлені вулиці. Є свій відділ освіти, створили центр первинної медико-санітарної допомоги. Зараз починаємо ремонтувати амбулаторію, де буде швидка допомога. Попередньо відомо, що ми виграли конкурс на створення Центру надання адміністративних послуг (єдине місце (приміщення), де можна отримати найнеобхідніші адміністративні послуги у комфортних умовах. – Прим. авт.). Напевне буде відомо після засідання Кабміну. В нас для ЦНАПу є старе приміщення, і до кінця року ми хочемо його відремонтувати, щоб відкрити там Центр. Взагалі різної дрібної роботи зроблено дуже багато. І її перераховувати не варто, бо це наші буденні справи. Основне - ми стараємося надавати якісні послуги нашим людям. Звісно, кожному не вгодиш, але ми стараємося».

Думати про людей - певно, таке нині трапляється рідко. І коли громада дбає про літній відпочинок і практично задарма відправляє на оздоровлення працівників освіти і медицини, це варто уваги. Цього літа Великокопанівська ОТГ орендувала на базі відпочинку в селі Генгірка на 95 днів будиночок з кімнатами "люкс" вартістю 900 гривень за добу. І 90% від вартості проживання компенсували з бюджету громади, по 5% - заплатили профспілки і самі відпочивальники.

Читайте також: Херсонське рожеве озеро - найнеймовірніше! Голосуйте за нашу Григорівку!

Тэги:

От херсонских коммунальщиков одни убытки?

В Новой Каховке наказали ученика и директора школы за кибербуллинг

На Херсонщине фура попала в ДТП

С марта субсидию будут выплачивать одновременно с пенсией