В Аграрному навчаються навіть досвідчені виробничники

Автор: Наталя ДЗВОНИЦЬКА24 Декабря 2019 09:36
В Аграрному навчаються навіть досвідчені виробничники

13 грудня на кафедрі ботаніки та захисту рослин у Херсонському державному аграрному університеті відбувся захід – традиційно цікавий для всіх, хто пов'язаний із сільським господарством Херсонщини.

Цього разу на базі Аграрного університету спільно з Головним управлінням Держпродспоживслужби у Херсонській області провели семінар-навчання, присвячений актуальним проблемам захисту рослин у сфері насінництва та розсадництва та шляхам їх вирішення. Як розповіла газеті «Гривна» в. о. завідувача кафедри, доктор сільськогосподарських наук, професор Олена Марковська, теоретична частина була схожа на пленарне засідання. У вступному слові проректор з наукової роботи та міжнародної діяльності, професор Олександр Аверчев наголосив на важливості та перспективах співпраці закладів вищої освіти, органів державного контролю, науково-дослідних установ, господарств різних форм власності. 

Крім того, він ознайомив учасників семінару з можливостями підвищення кваліфікації в університеті – адже відомо, що сучасні наукові досягнення допомагають виробничникам отримати кращі результати своєї праці. Щодо теми нинішнього семінару, проректор Аверчев підкреслив актуальність дотримання вимог захисту рослин у сфері насінництва та розсадництва, адже якісний, фітосанітарно чистий посівний і садивний матеріал є основою формування продуктивних посівів і насаджень. У тому числі це має першочергове значення для одержання високих сталих врожаїв сільськогосподарської продукції.

Варто відзначити, що з доповідями виступали викладачі та аспіранти Аграрного університету, представники управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби, облдепартаменту агропромислового розвитку, Херсонської обласної фітосанітарної лабораторії. Тому й тематика виступів була різноманітною. Так, начальник  відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в області О. С. Ощипок ознайомив учасників заходу з порядком знищення неякісного насіння та садивного матеріалу. Головний спеціаліст цього ж відділу Є. О. Чернишова зупинилась на питаннях, які найчастіше виникають під час держнагляду (контролю) за тим, як суб’єкти господарювання у сфері насінництва та розсадництва дотримуються вимог законодавства, розповіла про охорону прав на сорти, ГМО (генно-модифікованих організмів) у відкритих системах. Представники господарств дізналися про вимоги до ввезення на територію України та вивезення за межі країни насіння та садивного матеріалу, обговорили питання боротьби з контрафактними та фальсифікованими засобами захисту рослин.

Заступник директора Херсонської обласної фітосанлабораторії Р. С. Солодухін звернув увагу присутніх на нові можливості цієї лабораторії, розповів, які види експертизи тут роблять, як проводять аналіз насіння та садивного матеріалу.  

Зараз на Херсонщині працюють понад три десятки суб’єктів насінництва та розсадництва – це господарства регіону, котрі своєю основною діяльністю мають вирощування насіння, саджанців і розсади. Проведений семінар відвідали близько 30 представників 14-ти господарств. Зрозуміло, що всі вони – досвідчені виробничники, мають професійну аграрну освіту, але кожен дізнався чимало нового та цікавого для себе, що можна запровадити в своїй роботі для розвитку підприємства.

Та сучасність доводить, що навіть досвідчених аграріїв можуть здивувати розумні школярі. Так, із цікавістю слухали учасники семінару 11-класника Херсонського фізико-технічного ліцею Олега Білоусова, який представив свою розробку Fresh Station. Це – домашня платформа для вирощування екозелені з використанням штучного інтелекту, яка дозволяє регулювати ріст і розвиток рослин. Коротко кажучи, за допомогою сучасних інновацій людина сама собі вдома вирощує їжу (в даному випадку поки що зелені рослини – кріп, петрушку, салат, базилік абощо). Треба лише завдати необхідні параметри режиму – за вологістю, освітленням, живленням, і далі програма все зробить сама. А ви можете споглядати за процесом, дивлячись на індикатори, які показують стан рослини або сигналізують, якщо щось не в порядку. До речі, ця розробка дозволила Олегу отримати срібло на міжнародному конкурсі Info matrix, який нещодавно проходив у Бухаресті (Румунія). Загалом було представлено 347 проектів із 36 країн, і юний українець завоював почесне місце серед 785-ти конкурсантів, поступившись лише індійцю з його проектом збору нафти з поверхні океану.

Не меншу цікавість виказали «семінаристи» й під час практичної частини. Як розповіла нам кандидат сільськогосподарських наук, доцент Ольга Макуха, вона відбувалася в аудиторіях Аграрного університету у вигляді лабораторних занять. Тож представники господарств регіону зупинялися на практичних аспектах: зокрема власноруч робили мікропрепарати з хворобами рослин і знайомились під мікроскопом із ознаками збудників – наприклад, сажкових хвороб. Таке вміння дозволить виробничникам визначати, чи здорове їх насіння, або ж діагностувати хворобу та вживати заходів для боротьби з нею. На заняттях також вивчали різні аспекти щодо якості посівного матеріалу. Знати їх і вміти проводити такі дослідження й аналізи на підприємстві важливо для розвитку виробництва.

Після закінчення семінару його учасники отримали сертифікати з правом одержання консультації сільськогосподарського експерта-дорадника кафедри ботаніки та захисту рослин Аграрного університету. А головне, що всі лишились задоволені, особливо поєднанням теоретичної та практичної частин, і запевнили, що чекають на наступні подібні заходи.

Ліц. АД №527473 МОНУ від 14.11.14 р.