Автор: Алёна ШНАБСКАЯ11 Июня 2021 08:35

Коли «невільний» ринок газу – тоді дуже вільні тарифи

Коли «невільний» ринок газу – тоді дуже вільні тарифи

Минулого року в серпні в Україні ввели вільний ринок газу для побутових споживачів. Тоді ми ще не знали, що нас чекає, бо коли приймали закон про ринок газу в 2015-му, нам вішали локшину на вуха про вільні ціни, про прозорі умови, газову незалежність від РФ

А виявилося, що під цими гаслами чекала українців нова залежність – від ринку Європи, на який тепер дивляться в Україні, коли формують ціну на блакитне паливо для свого народу, навіть видобуте з надр рідної землі. Стрімке зростання цін на блакитне паливо, яке спостерігалося цієї зими, та акції населення проти високих тарифів змусили уряд домовлятися з тими, кого вже не зупинити. Кабміну вдалося зафіксувати ціну на газ для побутових споживачів до кінця березня 2021 року на рівні 6,99 грн за кубометр, хоча без нахваленого ринку газу взимку 2020-го ми мали тариф близько 5 гривень із копійками.

ЗАБУДЬТЕ ПРО ГАЗЗА 2 ГРИВНІ!

Потім, щоб задовольнити європартнерів і місцевих газових магнатів, вигадали, що рятуватимуть ціни на блакитне паливо постановою Національної комісії, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Запровадили для населення з 1 травня 2021 року базові річні тарифи. Але Нацкомісія виписала свою постанову так, аби не нашкодити заробляти газовим магнатам. Про це нижче.

Тож постачальники газу до 25 квітня оприлюднили фіксовану ціну на рік і перевели на такий річний пакет усіх побутових споживачів із 1 травня 2020-го до 30 квітня 2022 року. Урядовці в один голос нас заспокоїли, що завдяки цьому споживач буде захищений від цінових коливань на світових ринках, а держава – від імовірних соціальних вибухів. А те, що ціна на рік складає в різних постачальників від майже 8 до 13,5 гривні – на цьому ніхто не акцентує. Ніхто вже й не згадає, що в січні 2020 року без «європейського вільного ринку» кінцева ціна для українців на газ становила 5,87 грн за куб, а в червні того ж року – 2,78 грн.

ЧОМУ ТАКИЙ ВИСОКИЙ ТАРИФ?

Як же тепер постачальники формуватимуть річний тариф? На це запитання знають відповіді експерти.

«Насправді порядок формування мав би затвердити регулятор, – вважає Максим Білявський експерт Центру Разумкова, передає сайт ua-energy.org. – Теоретично розрахунок постачальника має враховувати сезонну зміну ціни від джерела – видобувної компанії чи імпортера. Своєю чергою, видобувна компанія може спрогнозувати відпускну ціну з точністю до 10% із урахуванням показників фінансово-господарської діяльності попереднього року. Імпортери можуть також прогнозувати ціну, але з точністю в три місяці. Все інше – ризики, які також закладатимуться постачальником».

Також Максим Білявський зазначив: «Водночас обсяг поставок газу з ЄС складає 1/3 від загального споживання палива ринком і розраховується за принципом імпортного паритету (ціна на опті плюс доставка). Відтак вплив цього фактору на кінцеву ринкову ціну газу в Україні не може бути більшим за 30%. Половину від загального обсягу споживання газу покриває державна компанія “Укргазвидобування”, яка, якщо опиратися на відкриті джерела, продає газ НАК “Нафтогаз України” за 2 грн 84 коп. Залишається частка в 20%. Це газ власного видобутку, але який продукують приватні компанії».

Чи не дико звучить: український газ качають якісь приватні фірми та продають українцям?! Та ще й за якими цінами! Це вам не Норвегія чи Саудівська Аравія, де на особистий рахунок кожного громадянина надходять відрахування від отриманого прибутку нафтових доходів. На сьогоднішній день ці відрахування становлять понад $ 100 000 у кожного громадянина цих країн.

ПОЛІТИКА «НАФТОГАЗУ» – ТЕПЕР ГОЛОВНА

Вікторія Ткачук, член НКРЕКП, зауважила, що значний вплив на ринок, а отже й на тарифи, матиме політика «Нафтогазу». Саме ця компанія наразі визначає, за якою ціною та кому продавати газ «Укргазвидобування», попри наміри уряду запровадити більш прозору систему реалізації цього газу через біржу (gas release program), пише ua-energy.org.

Експертка висловлює припущення, що «імовірно, саме факт доступу до ресурсу власного видобутку (“Укргазвидобування”) та, відповідно, пропозиція самого “Нафтогазу” стримуватимуть значний стрибок цін». І, мовляв, «робота ринку в нових умовах має стати предметом уваги відповід-них регуляторів НКРЕКП і АМКУ».

Та чи стане, коли НКРЕКП, судячи з усього, грає на одній половині поля з «Нафтогазом» і урядом? Із розхваленого ринку газу щомісяця злітають «гравці» – обласні постачальники, які банкрутують через космічну ціну «Нафтогазу» та авансові умови закупівлі блакитного палива для свого регіону. А Компанія тільки від цього радіє, бо всі споживачі автоматично переходять до «Нафтогазу» як продавця «останньої надії».

А ось вам іще одне підтвердження підтримки інтересів саме газових магнатів, а не населення. У Постанові НКРЕКП говориться, що після переходу з річного продукту на іншу пропозицію (місячну, яка може бути з нижчою ціною) або після зміни постачаль-ника споживач може повернутися на будь-який інший продукт постачальника або на той самий річний продукт, або на місячний. Однак у постачальника є право відмовити такому споживачу в поверненні на річний продукт. Тобто обирати весь час менший тариф нам не дадуть.

«НАФТОГАЗ» САМ СОБІ РЕЖИСЕР

До того ж, можливо, ви цього, читачі, й не помітили, але всі обласні постачальники (а вони вимушені купувати газ у «Нафтогазу»), звісно, не мають можливості запропонувати річну ціну нижчу, ніж у Компанії (7,96 грн за куб). А тому, щоб зберегти клієнтів, їм доводиться вигадувати місячні тарифи, квартальні, в яких вартість блакитного палива трохи нижча, ніж у річній пропозиції. А от «Нафтогаз» і так пречудово почувається, маючи на сьогодні вже понад півтора мільйона клієнтів із населення. Станом на 29 квітня «Нафтогаз України» обслуговував понад 13% ринку, постачаючи газ 950 тисячам домогосподарств. Ще 660 тисяч клієнтів компанія забезпечувала паливом як постачальник «останньої надії». В «Нафтогазі» навіть не розробили інші варіанти тарифів для клієнтів – діє тільки річний під 8 гривень за куб. А може, споживач хоче влітку платити менше? Хіба це не порушення прав споживачів на вибір ціни? Що ж тоді коштує ваш закон про ринок газу?

Автор цих рядків зателефонувала оператору «Нафтогазу» й запитала про можливість переходу з «фіксованого» тарифу на «місячний». Але оператор відповіла, що його не розробили. Мовляв, є тільки річний, зараз працюють над розробленням «місячного». А що там «працювати», коли місячну ціну має диктувати ринок? Інші ж постачальники розробили місячний тариф і за травень, і за червень. А «Нафтогаз» що ж? Із усього виходить, що ніякого ринку газу для населення немає. Він є для тих, хто видобуває наші природні багатства та спекулює ними. Нині право встановлювати ціну уряд просто віддав «Нафтогазу».

До речі, добра порада споживачам, які купують газ у цієї Компанії на умовах постачальника «останньої надії»: оберіть собі постачальника та укладіть договір, адже зараз для вас тариф на червень складає аж 11,59 грн за кубометр.

Тэги:

Із вересня вся електроенергія має продаватися на біржі — Нацкомісія

Что ждать от курса на этой неделе?

Зарплата директора троллейбусного депо – немалых размеров

Многолетнее хамство херсонской власти