Люди, які вміють бачити чужий біль, не залишаються осторонь чужої біди й завжди готові прийти на допомогу, – саме вони є рушійною силою Міжнародного Товариства Червоного Хреста. Активно працює організація й в Україні, зокрема і на Херсонщині. Причому Херсонська область поступово стає одним із лідерів волонтерського руху.

ІСТОРІЯ МИЛОСЕРДЯ

Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця – гуманітарні організації, які щодня допомагають тим людям, хто опинився в складних життєвих ситуаціях чи постраждав внаслідок катастроф, стихійних лих і збройних конфліктів. Одним із перших став створювати групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв, швейцарський гуманіст і меценат Анрі Дюнан. У 1859 році Дюнан їхав у справах і проїжджав повз італійський регіон Сольферіно, де за кілька днів до того відбулася битва (а тоді в розпалі була австро-італо-французька війна), в якій загинули або постраждали близько 40 тисяч осіб. Дюнан завжди допомагав людям, які опинились у скруті, звісно, його вразили страждання поранених. Він об’єднав жителів сусідніх сіл і організував надання допомоги постраждалим на полі бою.

З цього і розпочався рух Червоного Хреста. Дюнан народився 8 травня 1828 року - тому саме цю травневу дату за ініціативи Генеральної Асамблеї ООН було обрано для щорічного святкування Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. У 1863 році організація була затверджена як міжнародна й отримала свої назву й емблему. Червоний хрест на білому фоні був інверсією швейцарського прапора (білий хрест на червоному), адже засновник організації був родом саме з цієї країни. Пізніше через певні релігійні розбіжності затвердили ще дві емблеми – червоний півмісяць і кристал. Усі вони зараз є офіційними та рівноцінними за своїм значенням.

Загалом історія організації нараховує понад 150 років. Товариства Червоного Хреста працюють у 176 країнах світу. На сьогодні цей рух має декілька розгалужень. Міжнародний комітет проводить роботу в зоні воєнних конфліктів, що включає в себе медичну й гуманітарну, продовольчу допомогу, підтримку людей, які проживають у зоні конфлікту, інше. Міжнародна федерація координує та спрямовує допомогу постраждалим у результаті природних і техногенних катастроф, у інших неконфліктних ситуаціях, займається забезпеченням здорового та безпечного життя. Також Міжнародна федерація надає фінансову підтримку осередкам, аби вони мали змогу реалізовувати свої проекти. Загалом проекти, що реалізує Червоний Хрест в Україні, направлені на допомогу внутрішньо переміщеним особам, демобілізованим військовослужбовцям і їх родинам, соціально-незахищеним верствам населення (багатодітні родини, діти-сироти, одинокі люди похилого віку та інші).

ДІЯЛЬНІСТЬ НА ХЕРСОНЩИНІ

Активно працює організація й в Україні, її осередок є на Херсонщині. Розпочав свою роботу Червоний Хрест у Херсоні в 1893 році. Піонером цього руху в нашому місті стала дружина тодішнього губернатора Миколи Гревеніца Ганна Михайлівна, яка активно займалася благодійністю. Під її патронатом на кошти, зібрані мешканцями, була побудована міська лікарня (сьогодні – лікарня імені Карабелеша), при якій створено школу медичних сестер. Також у Херсоні було створено об’єднання сестер милосердя.

В 20-х роках минулого століття саме на кошти Червоного Хреста в Херсоні та Каховці були відкриті протитуберкульозні диспансери.

Один із основних напрямків роботи нашої обласної організації Червоного Хреста – надання оперативної медичної допомоги людям. Наприклад, минулого року під час ситуації, пов’язаної з викидами на заводі «Титан» в Армянську (Крим), організація протягом двох днів надавала допомогу населенню Чаплинського та Каланчацького районів, закупивши та роздавши близько 20 тисяч захисних масок. У області постійно працює бригада швидкого реагування, яка складається з волонтерів. Вони пройшли спеціальну підготовку, зокрема з надання першої допомоги, й тепер чергують на різноманітних масових заходах. Волонтери постійно оновлюють свої знання та навички, проходять додаткове навчання, причому не тільки в Україні, а й за кордоном.

Наступний напрямок – це курси надання першої медичної допомоги. Шести- та дванадцятигодинні практичні курси проводять сертифіковані інструктори, які потім приймають залік. Якщо людина успішно засвоїла навички першої допомоги, то вона отримує міжнародний сертифікат.

Як розповідає заступниця голови обласної організації Товариства Червоного Хреста України Людмила Марченко, незважаючи на те, що з минулого року зайняття стали платними, майже щодня до центру надходять дзвінки від людей, які хочуть записатися на ці курси. Тож можемо говорити, що люди почали більш відповідально ставитися до питань здоров’я та безпеки, аби в разі потреби надати допомогу рідним і близьким. Адже знання правильного надання першої допомоги – це знання ціною в життя. Навчитися оперативно зреагувати, не розгубитися, опанувати основні принципи допомоги можуть не тільки містяни, а й жителі області. Із 21 травня стартують дводенні тренінги з надання першої допомоги в Каланчацькому, Чаплинському та Генічеському районах. Загалом волонтери Червоного Хреста планують провести 6 таких занять.

Важливим аспектом роботи волонтерів Червоного Хреста є психосоціальна допомога різним категоріям населення. Зокрема демобілізованим військовослужбовцям і їх родинам, родинам загиблих. Щотижня вони навідують військових у госпіталі та працюють із ними, допомагають відновити так званий людський ресурс. Адже люди, які постраждали внаслідок збройного конфлікту, дуже потребують уваги та спілкування. Групи підтримки, арт-терапія, спорт, екскурсії допомагають соціалізуватися в нових умовах.

Також родини військових і переселенців отримують гуманітарну допомогу від організації. Так, у минулому році близько 100 родин отримали продуктові набори від Міжнародного комітету. Уже наприкінці травня ця акція буде проведена знову. Із 2018 року на Херсонщині працює проект, який передбачає допомогу в вигляді грошових грантів на розвиток малого бізнесу переселенців.

Також у товаристві Червоного Хреста працює так звана служба розшуку, що надає послуги у відновленні родинних зв’язків. Люди, які втратили своїх рідних у результаті збройних конфліктів, отримують матеріальну підтримку й допомогу в пошуку близьких. Із початку цього року до служби пошуку надійшли три заявки: дві з них, пов’язані з розшуком місць поховань часів Другої світової (в одному випадку вже вдалося встановити місцезнаходження), запит із розшуку родичів у зоні конфлікту на Сході України ще в роботі. Допомогу в такому пошуку надає Міжнародний комітет, що об’єднує всі товариства Червоного Хреста, залучаючи до роботи їх архіви та банки інформації.

ЛІДЕРИ БЛАГОДІЙНОСТІ

Херсонська область поступово стає одним із лідерів волонтерського руху. Так, минулого року вона вийшла на третє місце за кількістю членів Червоного Хреста, проведених заходів (572) та залучених до них бенефіціарів (отримувачів благодійної допомоги) – 26785 осіб. Зараз в Україні нараховується близько 3 тисяч членів Червоного Хреста, 460 із них – у Херсонській області. Загалом, у нашій області 175 активних волонтерів і дуже багато людей, які періодично долучаються до роботи товариства. Тільки в місті діють три організації Червоного Хреста, ще 14 районних осередків працюють у області. Для того, аби стати волонтером, потрібно пройти спеціальну підготовку та підписати кодекс поведінки. Потім для кожного підбирається напрям роботи, що найбільше відповідає вмінням і навичкам людини, заняття до душі.

Раніше членом Червоного Хреста міг стати кожен бажаючий, достатньо було тільки заплатити одноразовий внесок. Проте з 2018 року концепція змінилася в бік свідомого членства: тільки людина, яка повністю розділяє принципи та ідеї Червоного Хреста, має внутрішнє бажання допомагати людям, може бути членом організації. Проте, якщо людина бажає допомогти організації фінансово, вона може придбати благодійний квиток або ж просто перерахувати кошти на рахунок товариства.

ТУРБОТА ПРО БЛИЖНЬОГО

Доволі активно працюють і районні організації Червоного Хреста, хоча, на жаль, не в усіх районах. Білозерський, Олешківський, Бериславський, Генічеський, Голопристанський райони й інші співпрацюють із міською організацією, проводять багато заходів, а також реалізують державні соціальні програми. Так, у Олешках працює програма допомоги малозабезпеченим людям у вигляді продуктових наборів і гарячих обідів. У Херсоні також працює цей напрям, але вже не за рахунок держави, а на пожертви громадян.

Ще один напрям роботи Червоного Хреста – це патронажна служба, що забезпечує медико-соціальну допомогу нужденним, одиноким, безхатченкам. У 2017 році ця служба була скорочена, а її повноваження передані Міністерству охорони здоров’я. Проте на Херсонщині намагаються зберегти роботу патронажних сестер, у цьому знову ж таки дуже допомагають волонтери.

Зараз патронажна сестра працює лише в селі Музиківка Білозерського району, де з бюджету громади виділили кошти на утримання цієї посади. Наталя Литвинова опікується 62 (!) пацієнтами, одинокими людьми похилого віку, котрим часто дуже важко сходити за ліками чи зготувати собі їсти. Незважаючи на велику кількість людей і всю складність цієї роботи, жінка продовжує допомагати стареньким.

У херсонському осередку працює клуб для людей похилого віку під назвою «Життєлюб». Свою роботу він розпочав у рамках психосоціальної підтримки населення ще в 2014 році. Тоді це було місцем зустрічі для жінок-переселенок, чиї родини залишилися на Сході. Та згодом до клубу почали залучати й місцеве населення таких самих одиноких пенсіонерів. На заняттях у клубі жінки займалися творчістю, брали участь у майстер-класах. Така арт-терапія допомогла їм призвичаїтися до нової обстановки та знайти друзів і однодумців. Як говорить заступниця голови обласної організації Товариства Червоного Хреста Лариса Марченко, вже через півроку учасниці дуже здружилися та почали спілкуватися поза клубом. «Життєлюб» зібрав дійсно активних, цікавих людей. У квітні вони виставили свої поробки на продаж у рамках благодійного ярмарку для збору коштів на лікування онкохворої дитини. Представили на ярмарку свої творчі роботи й херсонські школярі. Спільними зусиллями тоді вдалося зібрати майже 4 тисячі гривень.

Опікується товариство Червоного Хреста й дітьми, зокрема з обмеженими фізичними можливостями. Волонтери Червоного Хреста часто відвідують Олешківський дитячий будинок-інтернат, де проводять із вихованцями ігри та майстер-класи, влаштовують концерти. Й діти, й волонтери щоразу з нетерпінням чекають цих зустрічей, які дарують радість, енергію та приносять взаємне емоційне збагачення. Також Червоний Хрест проводить спільні заходи зі школою-інтернатом для глухих дітей і організацією «Сонячні діти Херсонщини».

Організація постійно перебуває в пошуку молодих кадрів. Херсонське товариство Червоного Хреста активно працює з молоддю, зокрема з навчальними закладами міста. Санітарно-просвітницька робота – один із важливих напрямів діяльності організації. Тож у березні в рамках місячника боротьби з туберкульозом проходила велика акція. Студенти медичного училища читали в школах лекції на цю тему, а серед школярів провели конкурс малюнків, присвячених цій проблемі. Також у області вже понад 10 років діє спільний проект із Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я» з медико-соціальної підтримки людей, які лікуються від туберкульозу. Головне його завдання – створити умови та мотивацію для пацієнтів не переривати лікування, а також сприяти в отриманні медикаментів тим, хто має супутні захворювання.

Робота в товаристві Червоного Хреста тримається на волонтерських засадах. Це дуже складна, іноді навіть небезпечна робота. Проте є люди, які поза основною професією та родиною знаходять час, аби допомагати ближньому добрим словом чи ділом, аби рятувати життя. Й ми маємо бути їм вдячні.

Сучасні фото - з архіву Херсонської обласної організації Червоного Хреста.

Тэги: