Відбулися гарячі лінії з пенсійних питань

Автор: Алёна ГРЕБЕНЮК08 Май 2018 11:31

За три останні тижні в головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області були проведені дві гарячі телефонні лінії, які анонсувала «Гривна»

Пропонуємо нашим читачам ознайомитися з тими питаннями й відповідями, які були підняті під час консультації громадян у телефонному режимі. Можливо, хтось із читачів «Гривни» також знайде для себе корисну інформацію.

Отже, 13 квітня відбулася гаряча телефонна лінія з питань можливос­тей дистанційного обслуговування громадян за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України. Консультував громадян заступник начальника ГУ Пенсійного фонду в області Дмитро Чекотун.

1. Чим корисний веб-портал Пенсійного фонду для осіб, котрі не досягли пенсійного віку?

- Зареєструвавшись на веб-порталі, застрахована особа має змогу щомісяця контролювати, чи сплачує роботодавець внески та яку заробітну плату нараховує. Й у разі виявлення помилок одразу розпочати вирішувати питання їх виправлення. Корисною є також можливість подання запитів для підготовки в паперовій формі довідок, інших документів, які заявник зможе отримати під час особистого звернення до органів Пенсійного фонду. В разі потреби можна сформувати запит і отримати електронні документи, які будуть підписані електронним цифровим підписом.

2. Які можливості надає веб-портал пенсіонерам?

- Завдяки сервісу пенсіонери можуть отримати інформацію щодо умов, порядку призначення, перерахунку та виплати своїх пенсій. Подивитись дані з власної пенсійної справи: вид і сума призначеної пенсії з урахуванням усіх надбавок, підвищень та інших доплат. Також можна завчасно записатися на прийом до фахівців Пенсійного фонду.

3. Куди звернутися для реєстрації на веб-порталі?

- Громадянину необхідно особисто звернутися до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду, адреси яких є на нашому сайті. Звертаючись, необхідно заповнити заяву. При цьому з собою треба мати документи: паспорт та ідентифікаційний код. Вам видадуть розписку про отримання заяви, в якій буде вказаний ваш код авторизації, необхідний для реєстрації на веб-порталі. Після цього потрібно зайти на сторінку веб-порталу за адресою http://portal.pfu.gov.ua й, обравши в меню пункт «Реєстрація», заповнити реєстраційну форму, вибравши логін, пароль і адресу електронної скриньки. Далі на вказану вами електронну адресу прийде лист для підтвердження реєстрації.

4. Чому на веб-порталі страховий стаж рахується тільки з січня 2004 року?

- Це пов’язано з тим, що визначення терміна «страховий стаж» з’явилося із введенням в дію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058, а саме з січня 2004 року. Періоди трудової діяльності до 1 січня 2004 року зараховують до страхового стажу відповідно до здійснених записів у трудовій книжці та додаткових документів, які підтверджують періоди навчання, проходження військової служби, догляду за дитиною тощо.

5. Я військовослужбовець, отримую грошове забезпечення. Переглядаючи свої персональні дані на веб-порталі, бачу, що інформація про заробітну плату наявна тільки з червня 2016 року, хоча я працював і до цього періоду. Чому?

- За період до червня 2016 року інформація щодо нарахованого вам грошового забезпечення відсутня, оскільки діючий на той час Порядок подання звітності не передбачав подання силовими структурами звітів на суми грошового забезпечення в розрізі застрахованих осіб. Можливість подання персоніфікованих відомостей за осіб, які отримують грошове забезпечення, з’явилася з 1 червня 2016 року відповідно до внесених змін у Порядок формування та подання страхувальниками звіту.

27 квітня під час гарячої лінії з питань застосування пенсійного законодавства консультувала громадян начальник ГУ Пенсійного фонду в області Зінаїда Лазарєва.

1. Я працюючий пенсіонер, хочу звільнитися. Чи необхідно звертатися до органів Фонду із заявою? Чи вплине це на розмір пенсії?

- Так, вам необхідно звернутися з заявою до органів Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку як одержувачу пенсії. Нагадаю, що документами, які підтверджують, що особа не працює є, насамперед, трудова книжка із записом про звільнення та/або копія цивільно-правового договору. У випадках, коли пенсіонер звільняється з роботи, розмір пенсії перераховується – обчислюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого на день звільнення. По-перше, підвищується розмір мінімальної пенсії, по-друге, буде переглянута доплата за понаднормовий стаж роботи.

2. Отримую пенсію як держслужбовець. Чула, що з 1 жовтня 2017 року відбулись якісь зміни, що стосувались цієї категорії, але на теперішній час розмір моєї пенсії не збільшився. Я маю право на жовтневий перерахунок?

- Закон із 1 жовтня минулого року передбачає, що особам, пенсії яким призначені відповідно до спеціальних законів і розмір яких із урахуванням осучаснення пенсій, розрахований за нормами загального Закону, буде більший, проводиться автоматичне переведення на пенсію на умовах за матеріалами пенсійних справ. Тобто лише у випадку, якщо за матеріалами пенсійних справ розмір пенсії з 01.10.2017 року на загальних підставах більший за розмір спеціальної пенсії, органами Пенсійного фонду проводиться переведення з одного виду пенсій на інший. Разом із цим у випадках, якщо пенсіонер після виходу на спеціальну пенсію продовжував працювати, доцільним буде звернутися до спеціалістів Фонду з заявою щодо зарахування цього стажу. Крім того, важливим є те, що особи, пенсія яким переведена на пенсію на загальних умовах, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на спеціальну пенсію зі встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення (з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява).

3. Отримую пенсію за віком, але розмір невеликий – 1700 гривень. Нещодавно помер чоловік. Чи маю право перейти на його пенсію? Розмір моєї пенсії збільшиться, якщо він отримував 2400 гривень?

- Пенсія в зв’язку зі втратою годувальника призначається не-працездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Батьки та чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію в зв’язку зі втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Пенсія в зв’язку зі втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. Звертаю увагу, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, за інвалідністю, в зв’язку зі втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Тобто зрозуміло, що у вашому випадку переведення на пенсію через втрату годувальника недоцільно, оскільки 50% пенсії годувальника менше за той розмір, що ви отримуєте.

4. В мене великий стаж (50 років), але все життя була маленька заробітна плата. Вірно, що розмір пенсії трохи більший за прожитковий мінімум?

- Розмір пенсії кожного громадянина залежить, у першу чергу, від двох показників: індивідуального коефіцієнту стажу, індивідуального коефіцієнту заробітної плати. Зрозуміло, що якщо один із показників невеликий, розмір пенсії відповідно також.

5. Розмір моєї пенсії збільшився з квітня цього року. Що це за підвищення?

- Із 1 квітня вперше за весь період існування Пенсійного фонду були проведені перерахунки з урахуванням напрацьованого стажу автоматично, без додаткового звернення громадян. Під час перерахунку до страхового стажу зараховані періоди з 01.01.2004 року (але не раніше місяця, по який уже врахований страховий стаж) і по 28.02.2018 року. Важливо нагадати, що страховий стаж – це період, за який наявна сплата внесків. Тому до страхового стажу зараховується лише період, коли людина офіційно працювала. Перерахунок проведений тим, кому пенсія призначена на умовах або в порядку, визначених загальним законом. А це: пенсії за віком, за інвалідністю, пільгові пенсії, за вислугою років (тим, хто досяг пенсійного віку).

Дякуємо співробітникам обл-управління Пенсійного фонду за інформацію, надану редакції для публікації.