Як прийняти спадщину?

Автор: Ганна ВОРЖАКОВА08 Февр. 2018 12:44

«Прошу вас допомогти в моїй проблемі, – звернулася читачка Оксана Іванівна з Олешок. – Після смерті матері залишилася хата, побудована ще після війни. Жодних документів на неї немає, бо раніше ніхто таких документів не вимагав. Заповіту мама також не залишила. Підкажіть, як мені правильно поступити, щоб оформити хату на себе?»

За консультацією ми звернулися до Головного територіального управління юстиції в Херсонській обла-сті. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або ні. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом. Для цього спадкоємець має подати документи, які посвідчують право власності спадкодавця на відповідне майно. Але відсутність такого свідоцтва не позбавляє спадкоємця цього права.

Нотаріус має перевірити подані документи та чи немає заборони або арешту цього майна. Якщо в спадкоємця немає необхідних документів, то нотаріус має роз’яснити процедуру вирішення питання в судовому порядку.

До якого суду слід звернутися? Справа щодо оформлення документів, які посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається в районних, районних у містах, міських і міськрайонних судах за місцем 
розташування майна.

Які документи треба подати до суду? До позовної заяви додаються докази, які обґрунтовують позовні вимоги. Наприклад:

l свідоцтво про смерть спадкодавця;

l архівні довідки чи витяги з рішень сільради про надання земельної ділянки;

l дозвіл на будівництво будинку;

l довідка виконкому сільради;

l записи в погосподарських книгах;

l реєстрація місця проживання спадкодавця в будинку за паспортом;

l технічний паспорт на будинок;

l сплата за комунальні послуги;

l документи з колгоспу про відведення в установленому порядку земельної ділянки під забудову тощо.

Як довго чекати на рішення? Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше двох місяців із дня відкриття провадження справи.

Але на сьогоднішній день у ситуації Любові Олексіївни оформити право власності на житловий будинок в порядку спадкування можна не тільки в судовому порядку. Вона як спадкоємець може подати заяву та документи (це може бути, наприклад, виписка з погосподарської книги) до будь-якого реєстратора (нотаріуса) в межах області. В такому випадку право власності на житловий будинок, який належав матері Любові Олексіївни, буде зареєстровано за померлою. Після чого, на підставі відомостей із Державного реєстру прав, нотаріус має можливість видати доньці свідоцтво про право на спадщину.

Також фахівці порадили звертатися, щоб отримати детальну консультацію, до громадської приймальні, яка функціонує при Головному теруправлінні юстиції в Херсонській області (кожного вівторка та четверга з 10:00 до 16:00 за адресою Херсон, вулиця Потьомкінська, 42/14).