Вибори президента країни – 2019 на Херсонщині запам’ятаються високою явкою, незаконно проштампованими та розірваними бюлетенями й також забороненим їх фотографуванням на дільницях. А от «креативних» написів на бюлетенях цього разу виборці не лишали, рідко – класичну нецензурщину. Про те, як пройшов день виборів майбутнього глави держави, розповіли представники громадської мережі «Опора» в Херсонській області.

Протягом усього виборчого процесу спостерігачі виявляли факти недотримання виборчого законодавства, які ще необхідно ефективно й політично неупереджено розслідувати. Попри те в день голосування та під час підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях не мали масового характеру порушення законодавства, які би були здатні суттєво вплинути на кінцеві результати волевиявлення громадян, констатував Максим Єлігулашвілі, координатор спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами в Херсонській області.

Як він зазначив, явка в регіоні склала в середньому 57,65%. Найактивнішими були виборці в 182-му виборчому окрузі (Херсон) – 60,18%. Найменша кількість виборців була зафіксована в 186-му окрузі (Олешки) – 54,95%.

Є КРИМІНАЛЬНА СПРАВА

Станом на 20:00 31 березня районними підрозділами поліції було зареєстровано 44 заяви та повідомлення, пов’язані з порушенням виборчого законодавства. Більше всього скандалили виборці, коли не знаходили себе в списках. Щодо цього було 16 заяв. Також 8 звернень до поліції було через розбіжність даних виборців у списках, 5 – пошкодження бюлетенів, 3 – незаконну агітацію, 2 – фотографування бюлетенів тощо.

В ході проведення перевірок у Генічеську був складений адмінпротокол за дрібне хуліганство на виборчій дільниці. Також було відкрите кримінальне провадження за фактом пошкодження виборчої документації на одній із дільниць у селищі Нижні Сірогози.

За словами Максима Єлігулашвілі, очікується, що зареєстрованих заяв щодо порушень виборчого законодавства буде більше, тому що спостерігачі «Опори» крім указаних фактів ще викликали поліцію в Херсоні, Бериславі, Каховці та селі Станіслав Білозерського району.

Так, представники громадської мережі зупинилися на окремих, більш «яскравих» випадках порушень. Перше, чим відзначилася Херсонщина: на ДВК № 650386, що знаходиться в селищі Нижні Сірогози (185-й округ), було зіпсовано штампом «Вибув» 1293 бюлетені. Синій відбиток поставили навпроти кандидата в президенти Олександра Мороза. Представники цієї комісії повідомили, що почули інформацію про кандидата, який вибув, по телебаченню та поквапилися поставити штампи. Тож додаткові бюлетені на цю дільницю не встигли доставити у відповідності до процедур до ранку 31 березня. Лише станом на 11:30 комісія отримала додаткові виборчі бюлетені від ОВК, закрилась на засідання, а голосування розпочалося аж о 12:20.

31 березня, 8:00. Початок роботи однієї з дільниць у Херсоні.

ПРОСПАВ, ЧИ ЩО?

У Херсоні ДВК № 650781, яка знаходиться у виправній колонії № 61, не відкрилася вчасно о 8:00. Там кудись зник голова комісії. Він не прийшов на ранкове засідання. Та все ж таки його знайшли, й голосування розпочалося. Що примітно, як зазначили представники «Опори», в колонії їхніх спостерігачів не допускають. Там голосування – взагалі «внутрішній процес».

Зафіксували спостерігачі відносно роботи ДВК і те, що типовим порушенням у сільській місцевості була так звана ротація комісій. Наприклад, на одній із виборчих дільниць у 186-му окрузі (Олешки) члени комісії гуртом пішли на обід, і лише декілька чоловік продовжували видавати бюлетені.

В результаті на дільниці створювалися натовп і черги, а також була порушена процедура видачі бюлетенів, документи лишали на столах без догляду. Такі випадки були поширеними на територіях 184-го (в Новій Каховці), 185-го (в Каховці) та 186-го виборчих округів.

На годиннику - 8:02. Перший виборець на одній з дільниць в мікрорайоні Таврійський у Херсоні.

ШМАТОЧОК БЮЛЕТЕНЯ НА ЗГАДКУ…

Під час процесу голосування спостерігачі «Опори» фіксували фотографування, розривання бюлетенів і помилки в списках. Наприклад, чоловік, невдоволений тим, що його дружини другий рік поспіль немає в списку виборців, на виборчій дільниці в Херсоні порвав бюлетень і кинув на стіл члена комісії. Скоріше за все, громадянин зіпсував бюлетень, бо не мав довіри до кандидатів, і ні за кого не збирався віддавати свій голос.

Схожі випадки були й у 184-му окрузі. На одній із дільниць громадянин розірвав бюлетень, при цьому одну частину вкинув у скриньку, а іншу намагався винести з собою. За цим фактом викликали правоохоронців.

Ще на іншій виборчій дільниці бабуся відірвала шматочок бюлетеня й також хотіла забрати його. Мабуть, на згадку.

На окрузі № 182 (Херсон) на одній із виборчих дільниць жінка хотіла проголосувати поза кабінкою. Пояснила тим, що через обмежені фізичні можливості їй важко дійти до кабінки. Але спостерігачі наполягли на тому, щоб херсонка проголосувала за законом. А в Новій Каховці спостерігачі зафіксували факт видачі бюлетеня виборцю, який пред’явив загранпаспорт.

БЕЗ ФОТО – НІЯК

У приміщенні однієї з дільниць в округу № 182 (Херсон) протягом 20-ти хвилин спостерігачі зафіксували дві спроби сфотографувати бюлетень. На цій справі піймався чоловік, який зробив фото, але показувати його відмовлявся. Інший херсонець не встиг зробити знімок. Спостерігачі покликали поліцейських.

На голосування зі своїм стільцем прийшла літня пара херсонців.

БАБУСЯ Й ТУТ, І ТАМ

На одній із дільниць у виборчому окрузі № 186 (Олешки) чоловік улаштував скандал через те, що в списках для голосування не побачив біля інформації про свою бабусю позначки «Голосує за місцем проживання». Він вимагав скласти акт про порушення й написав скаргу до ОВК.

На дільниці в 182-му окрузі два виборці подали скарги щодо відсутності відомостей про них у виборчих списках. До речі, як зазначив присутній на прес-конференції депутат міськради Херсона Віталій Богданов, його три сини також чомусь не потрапили в списки та подали заяви, щоб проголосувати в другому турі.

На виборчій дільниці в 184-му окрузі, що знаходиться в медичному коледжі Берислава, спостерігач «Опори» зафіксував можливу фальсифікацію. Біля кабінок для голосування сиділи три жінки (як потім з’ясувалося, офіційні спостерігачі), які фіксували факти голосування певних груп виборців. Представниця «Опори» помітила, що деякі виборці подають цим жінкам певні знаки жестами, після чого вони роблять відмітки в блокнотах. Поліція прийняла заяву за даним фактом, але інформація про можливі правопорушення не підтвердилася.

Херсонець, який прийшов голосувати на виборчу дільницю, що знаходилася в школі на вулиці Шенгелія (Корабел), побачив у списках підпис своєї дружини, яка насправді ще не приходила голосувати. Цей факт представники «Опори» зареєстрували як фальсифікацію.

Можливістю проголосувати вдома скористалися херсонці, які за станом здоров'я не змогли відвідати дільниці. Зокрема, члени ДВК № 650748 (Херсон, ТВО № 182) відвідали 10 таких виборців.

ПІШЛА З КАНДИДАТОМ

Ще одним типовим порушенням на дільницях було розміщення інформаційних плакатів кандидатів на пост президента. Вони мали висіти в приміщенні для голосування, але в багатьох випадках лежали на столах. На виборчій дільниці в селищі Інженерне, наприклад, були наявні плакати чомусь тільки 9-ти кандидатів, що також є порушенням, зазначили в «Опорі». На деяких дільницях члени комісії самі вирішували, хто з кандидатів є «технічним», і розміщували інформаційні матеріали тих, яких вважали «основними».

Цікавий випадок стався на одній із дільниць: бабуся взяла собі непомітно плакат із кандидатом у президенти. Представники «Опори» саме під’їжджали до цієї дільниці й стали свідками, як бабуся несе здобич додому. Конкретно вони не сказали, хто саме так сподобався старенькій. За натяком стало зрозуміло, що бабуся взяла собі Юлю.

Також під час прес-конференції представники громадської мережі розповіли, що крім прихованої реклами кандидатів у день виборів (переважно це білборди в усіх передвиборчих округах області) на Херсонщині були зафіксовані агітаційні матеріали деяких кандидатів. Наприклад, на шляху до однієї з дільниць у селищі Дніпряни (184-й округ) були рівномірно розкидані буклети кандидата Олександра Вілкула. В Херсоні та на території 185-го округу побачили агітаційну друковану продукцію чинного Президента.

В останню секунду! Херсонець на дільниці у мікрорайоні Таврійський встиг проголосувати рівно о 20:00.

НЕ ВПУСКАЛИ Й НЕ ВИПУСКАЛИ СПОСТЕРІГАЧІВ

Цього разу були зафіксовані й випадки перешкоджання роботі офіційних спостерігачів. На виборчій дільниці, яка знаходиться в селі Станіслав Білозерського району, члени комісії не дозволяли спостерігачу фотографувати документи, штовхали. Поліцейський, який знаходився на дільниці, також став на бік членів комісії, забороняючи знімати, та просив спостерігача піти. Схожа ситуація виникла на декількох округах.

Під час вечірнього засідання дільничних виборчих комісій також не обійшлося без конфліктних ситуацій. Продовжувалася традиційна незаконна практика недопуску спостерігачів на засідання або навпаки – невипускання з приміщення, в тому числі в день голосування після 20:00, констатували в «Опорі».

Голови комісії чомусь не розуміють, що спостерігачі – не члени їх комісій, а незалежний орган. Причина того, чому члени комісії так себе поводять, – низька кваліфікованість більшості з них. У комісії дуже часто приходять працювати люди «з вулиці», непідготовлені, законодавчо необізнані. Подекуди не допомагають навіть спільні засідання, під час яких представники «Опори» розповідають про основні моменти виборчого процесу, тлумачать, що є порушенням, а що – ні.

На годиннику - 21:04. Члени ДВК у Херсоні обробляють бюлетені.

СКІЛЬКИ ПЛАТЯТЬ ЗА ВИБОРЧУ ДОБУ

А скільки ж отримують члени комісії за свою роботу? Про це журналіст «Гривни» запитав у представників «Опори». За словами Максима Єлігулашвілі, зарплату отримують тільки голови дільничних виборчих комісій. А інші члени працюють як волонтери. Але не виключено, що є також оплата від партій, які представляють члени комісій.

Та, за постановою Центральної виборчої комісії, виплата всім членам виборчої комісії (в тому числі пенсіонерам і особам, які тимчасово не працюють) у день виборів і в дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів складає максимально 246,68 гривні за день (але помножують на два дні, бо люди працюють цілий день і ніч). Ця сума розраховується за формулою: 1762 (прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня 2018 року) х (не більш ніж 14%) х 2 дні. Звісно, що керівний склад комісій розпочинає роботу раніше дня виборів, тому й оплата в них вища.

Як розповіли знайомі, які працювали на виборах у складі ДВК у Херсоні, вони отримують дві виплати: від держави та партій. Так, офіційна виплата за роботу 31 березня – 1 квітня одного херсонця складатиме близько 500 гривень, іншого – 433 гривні. Від партій їм заплатять однаково – по 800 гривень кожному. Але за словами цих херсонців, є партії, які платять по 1500 і 2000 гривень.

Приклади зіпсованих херсонцями бюлетенів.

ДОПОМОГЛИ ПРОГОЛОСУВАТИ КРИМЧАНЦІ

Генічеський райсуд задовольнив адмінпозов журналіста, керівника медіа-центру IPC-Генічеськ, яка раніше проживала в Криму, про включення її до списку виборців у територіальному виборчому окрузі № 185. Довгий час їй відмовляли в праві проголосувати, але представники «Опори» допомогли скласти заяву до суду, й справа вирішилася позитивно.

До речі, на виборах проголосували менше кримчан, ніж зареєструвалися. Загалом за даними ЦВК, змінили місце голосування 1700 жителів Криму. Зокрема на Херсонщині мали голосувати 412 кримчан. Наприклад, у Каланчацькому районі збиралися голосувати 66 осіб, натомість, за попередніми даними, свій вибір зробили 49 громадян. На виборчій дільниці в селі Чонгар зареєструвалися 22 кримчанина. Попередньо проголосували 19.

За підрахунками представництва кримськотатарського народу в Херсонської області, явка кримчан склала близько 300 осіб замість 400. Для кримчан процедура голосування не дуже зручна. Їм доводиться перетинати межу, аби подати заяву про зміну місця голосування, та вдруге – в день виборів.

Всі фото - Дмитра КУЛАКОВА

Тэги:

У Херсоні поблизу автовокзалу збили людину?

Як херсонці зустріли військовополонених моряків (фоторепортаж)