Автор: Альона ГРЕБЕНЮК 15 Янв. 2022 08:52

Заборонити салюти та ввести великий штраф. Хто ще «за»?

Ще 28 грудня 2021 року громадянка України Анастасія Михайлівна Плиска зареєструвала на президентському сайті петицій пропозицію «Про заборону використання петард, закриття магазинів піротехніки»

У салютів, інших святкових вибухів є чимало як прихильників, так і тих, кому це зовсім не подобається. Навіть яскраву новорічну «стрілянину» не всі люблять, а в останні 8 років, поки неспокійно на сході країни, її вважають морально недоречною.

Десь у містах України ще в 2014–2017 роках забороняли салюти (за рекомендацією уряду органам місцевої влади). В Херсоні таке рішення виніс виконком міськради також у 2014-му, але всі, мабуть, забули про той документ. І чим далі відходить 2014-й, тим більше в нас «салютують». Зокрема феєрверки в обласному центрі запускають тепер і на святкових заходах від органів влади. То що ж говорити про громадян…

Отож традиція бабахнути хоча б петардою вкоренилася. І вже за кілька днів до початку свят під вікнами зненацька тишу розривав різкий гучний «бах», бувало, що аж м’яке місце підскакує на дивані від несподіванки. А про новорічну ніч уже годі й говорити: міста та села – в яскравих спалахах у небі, потім – у диму. Та комусь це в радість, а от зокрема тваринам – ні. Собаки та коти навіть забігають із дворів у будинки – так лякаються вибухів. У Херсоні після новоріччя шукали двох домашніх вівчарок (було оголошення в соцмережі) – десь забігли з переляку та ховалися, сердешні. Не в захваті від цього шуму й старенькі люди.

А скільком хлопцям відриває пальці? Це – жах! У минулому номері «Гривна» розповідала про виклики швидкої допомоги до таких «героїв». Від вибуху петарди постраждала навіть 60-річна жінка – осколок потрапив їй в око.

Так що ж пропонує в петиції її авторка? Допис можна подивитися та проголосувати на сайті petition.president.gov.ua. «Протягом останніх років набули надзвичайної популярності різноманітні піротехнічні вироби, які застосовуються під час святкувань будь-яких свят, – пише Анастасія. – Піротехнічні вироби підривають просто біля жилих помешкань, на дитячих майданчиках, безпосередньо на площах, де святкують люди. Надзвичайно багато свідоцтв страшних наслідків цих розваг. Важкі травми отримують самі “підривники” – вибиті очі, покалічені руки тощо. Наші фронтовики часто отримують важкі стреси під час цих вибухів. Страждають люди похилого віку та маленькі діти. Під час кожного такого свята втікають від хазяїв і наражаються на смертельну небезпеку домашні собаки. Були випадки загибелі пташок – як від зупинки серця, так і від травмувань. Невже кількахвилинне задоволення однієї людини має так негативно відбиватись на людях і тваринах, що на свою біду знаходяться поруч із епіцентром цих розваг? Будь-які вмовляння не використовувати піротехнічні засоби під час святкувань наштовхуються, як правило, на агресію та хамство з боку “святкувальщиківпідривників” із відмовою піти назустріч фронтовикам, людям похилого віку, маленьким дітям, хазяєвам домашніх тварин».

Крім заборони продажу піротехніки, авторка просить ввести штраф за невиконання в розмірі від 15 тисяч гривень. Станом на 9 січня за петицію проголосували понад 9 тисяч українців. Необхідно 25 тисяч голосів, щоб пропозицію розглянув Президент. Збір підписів триватиме загалом три місяці від дати оприлюднення.