Після смертельного кору може прийти дифтерія

Автор: Альона ШНАБСЬКА18 Августа 2019 11:25
Після смертельного кору може прийти дифтерія

Україна може опинитися на порозі нового спалаху дифтерії, адже серед населення - низький рівень вакцинації.

З 1991-го до 1998-го року Україна вже переживала цю проблему. Спалах був спричинений низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих. Тоді на дифтерію захворіли близько 20 тисяч українців. До епідемії рівень вакцинації впав із 95 до 80%. Цього було достатньо, щоб трапилося 696 смертей. У Херсонській області тоді на дифтерію захворіли 593 людини. Це дані Офісу підтримки регіональних комунікацій трансформації системи охорони здоров’я.  

Зараз можна запобігти цьому – потрібно вакцинуватися. Краще це зробити до початку навчального року, до того моменту, коли діти та дорослі повернуться з відпусток і почнуть активно контактувати в своїх колективах.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання. Воно передається повітряно-крапельним шляхом і призводить до запалення найчастіше слизових оболонок ротоглотки з утворенням плівок, загальної інтоксикації та специфічного ураження серцево-судинної та нервової систем. 

Її збудником є бактерія – дифтерійна паличка (коринебактерія). Хоча дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, нею також можна заразитися через предмети побуту: посуд, іграшки тощо. Слід пам’ятати, що паличка стійка, може зберігатися до 15 діб у зовнішньому середовищі.

Заразитися на дифтерію досить легко, уразливі особи всіх вікових груп. Наприклад, якщо в громадському транспорті є хвора людина, а ви не вакциновані, то дифтерійна паличка вже є й у вас.  Захворювання найчастіше розпочинається, як ангіна, коли на мигдалинах і зіві утворюється щільна плівка, виникають набряки обличчя, шиї та слизових оболонок дихальних шляхів. Збудник дифтерії продукує сильний токсин, який, проникаючи в кров, здатний уражати серце, нервову систему, нирки. В хворого може порушуватися дихання та ковтання, що часто призводить до смерті. 

КОЛИ ВАКЦИНУВАТИСЯ

Єдиний спосіб захиститися проти дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих. Згідно з календарем щеплень, дітям роблять вакцинацію проти дифтерії, кашлюку та правця (вакцина АКДП) тричі впродовж першого року життя, в 18 місяців, а в шість і 16 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця. Дорослі мають проходити обов’язкову ревакцинацію  проти дифтерії та правця (вакцина АДП-М) кожні 10 років після 16 років. Необхідно запам’ятати, що імунітет проти дифтерії не зберігається на все життя.

ЧИ Є ВАКЦИНИ?

«Уперше за останні 7 років в Україні наявна достатня кількість вакцин, щоб охопити імунізацією проти дифтерії та правця всі вікові групи, які цього потребують. Але рівень охоплення щепленнями залишається недостатнім, а серед дорослого населення – критично низьким. У 2018 році лише 55% дорослих, котрі мали бути вакциновані, зробили це. 

В Херсонській області рівень охоплення щепленнями складає 58,9%. Хоча в області нині достатньо вакцин – близько 80 тисяч. Щодо вакцинації дітей до одного року, то Херсонщина й тут має недостатні 77,4%. 

А Всесвітня організація охорони здоров’я вимагає тримати цей показник на рівні 95%», – коментує доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб і дитячої імунології НМАПО імені Шупика Федір Лапій.

Читайте також: Без яких документів херсонських першокласників не допустять до навчання

Наявність достатньої кількості безоплатних вакцин підтверджує й Ольга Демедюк, експерт управління охорони здоров’я Херсонської міськради з інфекційних хвороб. За її словами, зараз дійсно активізувалася робота щодо вакцинації проти дифтерії та правця (вакцина містить компоненти проти двох інфекцій одразу. Правець виникає, коли збудник потрапляє в рану й починає виробляти сильний токсин, що діє на нервову систему.  Бактерії живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Збудник може потрапити внаслідок укусів тварин чи травмування уламками деревини). Адже ситуація зі зростанням захворюваністю кором в Україні, яка оцінюється як епідемічна, показала, до чого може призвести недостатня вакцинація населення. 

По Херсону охоплення вакцинацією серед дорослих складає більше 80%. Але все ж необхідно 95% – для стійкого імунітету.   

Дифтерія – це значно серйозніше захворювання, ніж кір, і потребує специфічного лікування, пояснює Ольга Іванівна. Антибіотики можуть протидіяти інфекції, але вчасно треба ввести ще й сироватку. До того ж, небезпечні ускладнення після хвороби – вплив на нирки, серце та дихальні шляхи. У 1990-ті, під час епідемії, лікарі описували різні випадки ускладнень уже після одужання пацієнтів. Наприклад, було таке: дитина одужала, її виписали з лікарні, вона на радощах бігла до мами, яка її зустрічала, й раптом впала та померла від міокардиту – ускладнення від дифтерії.

НАДІЙНО ТА БЕЗПЕЧНО

Як запевняє Ольга Іванівна, безоплатними вакцинами, які є в наявності, користуються давно. Це антитоксин, який стимулює імунну систему. Препарати ефективні, побічні реакції спостерігалися лише місцеві. Тобто хвилюватися щодо якості не потрібно. Ризик вакцинуватися в мільйон раз менше, ніж померти від захворювання.

Читайте також: Вакцинацию хотят сделать очень доступной. Были бы вакцины

Якщо в дорослої людини минуло 10 і більше років від останньої вакцинації, то варто звернутися до свого лікаря, з яким укладено договір. Або це може стати приводом для укладання декларації, якщо людина ще цього не зробила. До речі, в деяких приватних клініках можна перевірити кров на стан напруженості імунітету до дифтерії та правця. 

 

Тэги:

З наступного тижня у херсонських маршрутках можна буде розрахуватися за допомогою QR-коду

Як відстояти власні права споживачам онлайн-магазинів

Рано радіти: Херсон знову залишається без бюджету на 2020 рік

Мероприятия в Херсоне 25-26 января

У Херсоні пробують монетизувати пільги